Kako liječiti migrenu - pregled djelotvornih lijekova

Migrene nisu česta glavobolja, već ozbiljna bolest. Napadaji migrene doslovno mogu luditi ljude, prisiljavajući pacijenta da uzme lijekove koji dolaze s njima. Ali oni, nažalost, većina njih ne donose željeni učinak - intenzitet glavobolje se ne smanjuje, stanje pacijenta nije normalno. Rezultat nepravilnog liječenja migrene mogu postati nervozni, psihološki poremećaji, pa čak i kako se osjeća loše nakon akcija bolesti u pitanju je bolje da ne spominjemo - kompletna „slabost”, teška slabost u „vakuum” glavu, općenito, za oporavak će imati dovoljno dugo.

Kako ispravno liječiti migrenu? Koji lijekovi imaju učinak? Ovo će se raspravljati u prikazanoj verziji.

Triptani - antimigrenozni pripravci

Najpopularniji i učinkovitiji lijekovi koji su učinkoviti protiv napadaja migrene su triptani. Važno je napomenuti da apsolutno svi lijekovi koji se odnose na ovu grupu lijekova djeluju na isti biokemijski princip, ali obično samo jedan ili dva cijelog popisa pomažu bolesniku s migrenom. Zato liječnici ne preporučuju odabir određene medicine - iako se triptani prodaju u ljekarnama bez recepta, stručni savjet je vrlo neophodan za individualni izbor.

Napomena: provedene kliničke studije potvrđuju da je tip antimigrenskih lijekova u pitanju 60% vremena koji ima pozitivan učinak. To je znatno više u usporedbi s anestetikom, antispazmodicima.

Pripreme iz skupine triptana:

  • tablete - sumatriptan, sumamigren, rapimed, zomig, naramig, amigrenin, imigran;
  • sprejevi - imigranti;
  • supozitoriji - trimigren.

Napomena: ako je migrena praćena napadima mučnine i naročito povraćanja, tada je lijekovi iz skupine triptana bolji u obliku spreja. Ako pacijent uzima tabletu i odmah baci, onda ne možete očekivati ​​olakšanje.

Triptani bi trebali biti uzeti najkasnije 2 sata nakon početka napada - ovo razdoblje se broji od trenutka završetka aure faze. Ako bolni napad polako postane intenzivan, ne može se razlikovati kao migrena, pacijentu je preporučljivo koristiti lijekove koji imaju uobičajeni analgetski učinak. A u slučaju točno razumijevanja da je napad migrene započeo, lijekove iz skupine triptana treba uzimati zajedno s prokinetikom (na primjer, metoklopramid).

Triptani mogu izazvati nuspojave:

  • trajna vrtoglavica;
  • osjećaj težine i utrnulost u donjim udovima;
  • ponavljajući osjećaj vrućice u donjim udovima;
  • neregulirani napadi tahikardije;
  • razvoj angine pektoris;
  • nemotivno povećanje krvnog tlaka;
  • poremećaji srčanog ritma koji nastaju spontano;
  • gastritis;
  • suha usta;
  • Povremena mučnina i povraćanje;
  • ishemički kolitis;
  • povećana učestalost mokrenja;
  • slabost mišića bez ikakvog razloga;
  • poliurije;
  • proljev;
  • mijalgija.

Nemojte zaboraviti da lijekovi iz kategorije triptana mogu uzrokovati jaku alergijsku reakciju - osip na koži, svrbež, groznicu i bubrenje Quincke (rijetko).

Strogo je zabranjeno korištenje triptana kada:

  • trudnoće i tijekom dojenja;
  • hipertenzivna bolest;
  • angina pektoris;
  • ishemična srčana bolest;
  • poremećaji cerebralne cirkulacije;
  • patologije bubrega i jetre u povijesti i razvoju u vrijeme napada migrene.

Zašto se lijekovi iz skupine triptana ne preporučuju bez prethodnog savjetovanja s liječnikom? Prvo, bit će potrebno pojedinačno odabrati određeni alat. Drugo, potrebno je razmotriti s kojim medicinskim pripravcima nemoguće kombinirati triptane:

Pravila za uzimanje analgetika tijekom napadaja migrene

Činjenica da se svi lijekovi, uključujući anestetički učinak, moraju uzeti strogo prema uputama, svima je poznat. Ali posebno za pacijente s dijagnozom migrene, morate znati točan trenutak uzimanja lijekova - tada se izraz "svake minute na računu" savršeno uklapa.

Dakle, prema znanstvenim istraživanjima, lijekovi iz skupine analgetika mogu ublažiti napadaj glavobolje, koji se dogodio iz apsolutno različitih razloga. Čak i kod migrena, takvi lijekovi kao analgin, baralgin mogu imati željeni učinak! Jedini uvjet - oni trebaju imati vremena da se poduzmu unutar 40-120 minuta od početka napada (točnije vrijeme ovisi o intenzitetu s kojim se sindrom boli razvija). Tijekom tog razdoblja napadaja migrene, uzrok glavobolje je samo njihova upala i povećanje.

Ako je glavobolja pulsirajuća karaktera pridružuje mučninu i povraćanje, netoleranciju prema glasnim zvukovima i neadekvatan odgovor na jakom svjetlu, to znači samo jedno - otišao do aktivacije mehanizama boli, što će biti nemoguće zaustaviti konvencionalni analgetici. Konkretno, impulsi boli prošli su uz trigeminalni živac i "dosegli" korteks mozga.

Napomena: uzimanje lijekova protiv bolova i antimigrenih lijekova kasnije od navedenog razdoblja neće dovesti do olakšanja, već do pogoršanja stanja pacijenta. Ni u kojem slučaju ne biste trebali uzimati ove lijekove svaki sat kako bi ojačali njihove učinke i postigli željeni učinak - pacijentu možete pružiti samo nuspojave.

Osim toga, valja spomenuti kombinirane analgetike - one sadrže fenobarbital i kodein. Liječnici preporučuju da se kombinirani analgetici trebaju uzimati samo u slučaju da se propusti optimalno vrijeme za konvencionalne analgetike. Zbog fenobarbita i kodeina, oni također imaju smirujući učinak koji smanjuje osjetljivost moždanog korteksa. Apsolutno zaustaviti razvoj napada migrene u kombinaciji analgetici ne mogu, ali smanjiti njegov intenzitet će biti.

Napomena: fenobarbital i kodein u kombinaciji analgetika sadržani su u malim količinama i stoga ne jamči da će učinak biti dobiven, br. Ali ako uzimate ove lijekove nekontrolirano, onda će se razvijati ovisnost. Liječnici kategorički zabranjuju korištenje kombiniranih analgetika za napade migrene više od 2 puta mjesečno.

Kako smanjiti broj napadaja migrene?

Naravno, svaki pacijent s migrenom želi barem smanjiti broj napada - svaki od njih uzrokuje ne samo tešku bol, već i nelagodu u životu. Postoje određena pravila koja su razvili liječnici i znanstvenici koji će pomoći u smanjenju broja napadaja migrene - samo ih treba poštovati! To uključuje:

  1. Obvezna kontrola pojave napada migrene - prepoznavanje okidača koji izazivaju te napade, sigurno ih možete isključiti iz svakodnevnog života. Nažalost, to je savjet liječnika koji pacijenti zanemaruju - uobičajeni razlog što ih ukazuju prilikom posjete specijalistu: "bio je nervozan (ili) umoran". Morate zaboraviti na tu frivoluciju i voditi brigu o svom zdravlju identificirajući vanjski i / ili unutarnji izazivač napadaja migrene.
  1. Najmanje 2 puta godišnje s dijagnosticiranom migrenom, morate poduzeti preventivne tečajeve za uzimanje određenih lijekova - oni smanjuju osjetljivost cerebralnih žila.
  2. Liječnici mogu imenovati sljedeće lijekove:
  • antiepileptički - oni djeluju na uzbudljivost mozga, smanjuju ga, što dovodi do rijetkog odgovora na aktivira (nadražujuće);
  • antidepresivi - povećavaju razinu serotoninskog hormona u krvi, što smanjuje broj napadaja migrene i smanjuje njihov intenzitet;
  • beta-blokatori - ti lijekovi mogu smanjiti krvni tlak, usporiti brzinu otkucaja srca;
  • blokatori kalcijevih kanala - njihova redovita uporaba pomaže u stabilizaciji i povećanju tonusa žila u mozgu;
  • pripreme sa sadržajem magnezija su neophodne za stabilizaciju rada srca i jačanje plovila mozga;
  • lijekove koji poboljšavaju moždanu cirkulaciju.

Napomena: nijedan od ovih lijekova ne može se uzimati bez propisivanja liječnika! Antidepresivi treba koristiti u minimalnim terapijskim dozama, beta-blokatori mogu prihvatiti samo pacijenata s normalnim otkucaja srca, ali malo visok krvni pritisak, ali blokatora kalcijskih kanala su se u visokim dozama.

Svakako posjetite liječnika u slučaju da u roku od 30 dana događa više od 2 migrene između napada bolesnik slijedi pozadina glavobolja i liječnika doze analgetika i triptani morati podići kako bi dobili efekt.

Poziv "prve pomoći" - kada je to prikladno

Migrena, u načelu, nije opasna bolest - to potvrđuju i istraživanja. No, u nekim slučajevima, snažni napadi ove bolesti mogu dovesti do ozbiljnih posljedica. Potrebno je znati u kojim slučajevima je prikladno nazvati tim za hitnu pomoć:

  • napad napadaja migrene traje više od 72 sata - taj je status liječnik klasificirao kao status migrene, što može potaknuti moždani udar;
  • aura razdoblje traje više od 60 minuta, ali se pojava boli ne razvija;
  • povraćanje i proljev tijekom napada se ponavljaju mnogo puta - može dovesti do dehidracije tijela, poremećaja probavnog i / ili urinarnog sustava;
  • rani napadaji migrene nikad nisu započeli s razdobljem aure, a posljednji put se iznenada pojavio;
  • Počelo je ozbiljno oštećenje vida (bifurkacija objekata, zamagljena svojstva vidljive slike, naglo smanjenje vidne oštrine);
  • došlo je do kratkotrajnog gubitka svijesti, dezorijentacije u prostoru;
  • za posljednji tjedan pacijent doživljava drugu ili treću epizodu u nizu;
  • priroda tijeka napada migrene promijenila se;
  • pacijent stariji od 55 godina, prethodno je imao česte napadaje migrene, ali prošlo je nekoliko godina, a odjednom je identična glavobolja.

Migrena je bolest koja donosi nelagodu životu pacijenta. Kako postupati s migrenom, kada početi uzimati određene lijekove, kako smanjiti broj napadaja - to je sve što se nalazi u prikazanom materijalu. No, ove informacije su samo savjetodavne prirode, sve pretrage i obveze treba obaviti liječnik samo uz izravni kontakt s pacijentom.

Tsygankova Yana Aleksandrovna, medicinski recenzent, terapeutkinja najviše kategorije kvalifikacije

5.338 pogleda u ukupnom poretku, 1 puta danas

Liječenje migrene: popis lijekova za migrenu i glavobolju

Migrena je nasljedna bolest u kojoj su cerebralne posude vrlo osjetljive i upaljene pod utjecajem nepovoljnih vanjskih i / ili unutarnjih čimbenika. Napadaji migrene popraćeni su jakom boli, fotofobijom i mučninom. Nema stalnih degenerativnih promjena u mozgu, širenje i upala pluća javljaju se samo tijekom napada, a zatim se zaustavlja.

Migrena ne predstavlja opasnost za zdravlje, štoviše - osobe koje pate od nje traju duže čuvaju jasnoću uma i dobru memoriju. Ali tijekom bolnih udara pozitivnih aspekata bolesti ne žele razmišljati. Kako ćete znati jeste li stvarno imali migrene ili su glavobolje različite prirode?

Evo što trebate znati o migrenama:

Konvulzije obično imaju četiri faze: produžiti, auru, neposrednu bol i post-normalno razdoblje;

Prodromus - to anksioznost napada i slutnje aure - vizualni, taktilni, mirisni i govorne smetnje prije napada, migrena bol je uvijek vrlo jaka, lupanje, a lokaliziran je u određenom dijelu glave, a postdormalny razdoblje - to je osjećaj slabosti nakon napada;

Ponekad postoji migrena bez aure, ali njegova odsutnost ne uklanja dijagnozu;

Teški napadi migrene mogu biti popraćeni povraćanjem, vrtoglavicom, udvostručenjem i zatamnjivanjem u očima, pa čak i paralizom ekstremiteta. Ponovljena bol u trbuhu i povraćanje nejasne etiologije kod djece također mogu biti manifestacija migrene.

Kod djevojčica migrene prvo se prijavljuju u dobi od 13 do 23 godine, često dolazak je povezan s prvim rođenjem. Mladi ljudi mnogo manje trpe ovu bolest, ali ranije počinju trpjeti - od 8-10 godina, a teško je predvidjeti kada će napadi završiti. Migrena se dijagnosticira u samo 6% cjelokupne muške populacije. Među ženama, jedna od pet osoba pati, ali gotovo se svi migrene pate nakon menopauze.

Potpuno izliječiti migrenu je nemoguće, kao i objasniti njezine uzroke ili spriječiti razvoj. Ali bolest se može i treba poduzeti pod kontrolom. U idealnom slučaju, ne biste trebali imati više od dva napadaja mjesečno, a oni ne bi trebali trajati duže od dva sata. Oni koji su se trpili u boli i trčali na zahod dva ili tri dana, te su riječi izgledale kao nedostižni san. Ali nemojte se žuriti na očaj. Pokušat ćemo vas naučiti kako živjeti tako da nemate migrene, ali ga kontrolirate.

Da biste podigli migrenu, potrebno je:

Izračunajte čimbenike koji izazivaju te ih pažljivo izbjegavajte;

Razumjeti razne lijekove protiv boli, odabrati pravi lijek i ispravno ga uzeti kako biste brzo ublažili bol;

Učinite sve što je moguće kako biste smanjili učestalost napadaja.

Svaka od ovih tri stavka bit će detaljno raspravljana.

Migrene izazivaju: osobno prepoznaju neprijatelja

Migrena nije glavobolja sama po sebi, već samo povećana osjetljivost mozga. Da biste započeli bol, potrebno je izazvati čimbenike koji se nazivaju aktivirajući migrene. Osoba može imati jedan ili više takvih pokretača, a ponekad i napadi nastaju samo iz određene kombinacije.

Što se ispostavlja: ako nema razloga, neće biti napadaja? U redu, to je samo u potpunosti da se zaštitite od aktivira, teško je - doslovno su posvuda. Netko je imao sreću - migrena se prevladava samo u pozadini stresa, a netko pati od bilo kakve razlike u atmosferskom pritisku.

Nemojte žuriti da izvučete zaključke, pokušajte u roku od mjesec dana da zadržite "dnevnik migrene". Nacrtajte stol, označite datume na vrhu i napišite sve moguće okidače sa strane. Ako je došlo do napada, stavite pluse u stupac nasuprot onih čimbenika izazivanja koji su se dogodili tog određenog dana. Na primjer: pili su - plus, nisu imali dovoljno spavanja - plus, padala je - plus su se svađali s nekim - plus, i tako dalje. Kao rezultat ove mini studije, postaje jasno koje aktiviraju (ili kombinacije okidača) pokreću napadaje migrene.

I da vam pomognemo pronaći svoje neprijatelje, ovdje ćemo navesti sve moguće unutarnje i vanjske okidače:

Alkohol. Prije svega, trebali biste se bojati crnog vina i šampanjca. Bilo alkohol proširuje krvne žile i izazivaju migrene, ali u crnom vinu i još uvijek sadrži flavonoide i šampanjac - mjehurići ugljičnog dioksida, tako da je vazodilatator učinak tih žestokih pića najizraženiji;

Hrana. Ovdje se prvenstveno nalaze proizvodi koji sadrže dimljene proizvode od tyramina, sir s kalupom, pivo. Citrusi, banane i čokolade nešto su manje često izaziva. Nedavno su izvijestili da napadaja migrene može izazvati sveprisutan natrijev glutamat - dodatak prehrani koji poboljšava okus većine gotovih proizvoda. Što se kofeina tiče, njegova uloga u pokretanju mehanizma migrene je nejasna. S jedne strane, kava i jaki čaj sužavaju posude, as druge - redovna uporaba kofeina uzrokuje ovisnost. I njegovo oštro odbijanje dovodi do neželjenih promjena u tonu žila i kao posljedica napada migrene;

Način rada napajanja. Zapravo, važno je ne toliko koliko točno jedete, koliko redovito to činite. Produljeni prekid između obroka uzrokuje kritični pad razine glukoze u krvi. A tko je najdublji u tijelu? Naravno, mozak. A ako je sklon migraciji, neće se osvetiti vama zbog štrajka glađu s bolnim bolovima. Samo nemojte zaboraviti imati snack svaka 3-4 sata;

Alergija. Pojedinačna netolerancija prema hrani, lijekovima ili vanjskim čimbenicima (prašina, pelud) izravno je povezana s učestalosti napadaja migrene. Ta je činjenica potvrdila medicinska studija u kojoj je skupina pacijenata izolirana tijekom tri mjeseca od svih njihovih alergena. Apsolutno u svim predmetima učestalost napada smanjila se, a bol postao manje intenzivan i produžen;

Tekućina. Svakoj osobi i patnji migrena - osobito, potrebno je napiti jedan dan od 1,5 litre čiste vode. To će omogućiti da biokemijske reakcije u tijelu nastave ispravno, a otpad tih reakcija neće se akumulirati u tkivima i krvnim žilama. Ako se bavite sportom ili teškim fizičkim radom, razmotrite sve veću potrebu vašeg tijela u čistoj vodi. Ne u čaju, kavi ili soku, točnije u običnoj vodi;

Lijekovi. Lijekovi s vazodilatomu djelovanja (npr nitroglicerin, zvona i sl) je gotovo sigurno pokrenuti mehanizam i izazvati migrene napad, pa obavezno pročitati sažetak svih lijekova prije nego uzimajući ih;

Sleep. Odrasla osoba treba spavati 6 do 8 sati dnevno, a ne manje. Pretpostavimo da ste promijenili posao, a umjesto uobičajenih 8 sati, samo 5 spavanja. Prilagodba ovom rasporedu nužno će biti praćena napadima migrene. Isto se može dogoditi s osobom koja je otišla na odmor i odlučila spavati prije podneva - vrlo je vjerojatno da će se vaša ravnodušnost pretvoriti u strašnu glavobolju;

Emocionalni stres. Teško je zamisliti svakodnevni život bez stresa, ali možete naučiti ispravno se opustiti i vratiti ravnotežu. Za osobe s migrenom ovo je osobito važno. Tijekom samog stresa, kada je tijelo koncentrirano, neće biti napada - to će vas zadesiti nakon nekoliko sati ili sljedećeg dana. Stoga, nakon nervnog šoka ili sukoba, poduzmite sve napore kako biste izbjegli negativne i riješili napetost;

Sport i aktivno provođenje slobodnog vremena. Cijeli dan u vrtu, prva trening u fitnessu, duge šoping - i sada ste pali s migrenom. To je poznata slika, zar ne? Ako se ne krećete puno u životu, nemojte se truditi da se opustite, a ako se naprotiv, redovito uključite u sport, nastavite u istom duhu i nikad ne oštro smanjite ritam;

Vrijeme. Razlike u atmosferskom tlaku ne mogu se nazvati najpopularnijim pokretačem migrene - ovi čimbenici utječu samo na ljude s nestabilnim krvnim tlakom. Međutim, ne interferirajte se jedni s drugima, a vjerojatno ste hipertenzivni, patili od migrene;

Okoliš. Napad bi mogao potaknuti i druge vanjske faktore: dugo glasan zvuk (zgrada, proizvodnu halu, rock koncert, nogometna utakmica), jak miris (miris, boja, lakova, otapala), prljav zrak (dimi ili prašnjavom okruženju);

Hormona. Ovdje je odgovor na pitanje zašto migrena tako "voli" prekrasan seks. Tijekom svog života u tijelu svake žene pod utjecajem spolnih hormona prolazi kroz značajne promjene: djevojka sazrijeva, menstruacije, trudnoće, rađanja, hranjenja, gube plodnost. I u svakoj fazi, hormoni rade. Nije čudo da gotovo sve žene koje pate od migrene pate od nasilnih napada uoči menstruacije, u postpartum periodu i tijekom menopauze.

Kako se riješiti glavobolje?

Pa, konačno smo došli do samog vrha - reći ćete i navesti u svom umu sva pitanja koja su vas vodila na ovu stranicu:

Trebam li uzimati lijekove protiv bolova za liječenje migrene?

Koliko često to možete učiniti?

I kako se riješiti mučnine?

Jesu li pilule loše za glavobolju?

Kako se razlikuju od drugih, osim cijene?

Kada uzimati lijek: tijekom aure, nakon pojave boli ili kada je već nemoguće podnijeti?

Ili bih možda trebala uzeti tabletu samo u slučaju, u prvom predosjećanju napada?

Radimo sve u redu. Počnimo s potpunim popisom svih lijekova za migrenu i glavobolju, ukazujući na njihov pravi sastav. Možda će vam biti veliko iznenađenje da za istu tvar koja se nalazi u ljekarni može iznositi 10 ili više puta. Jednako je važno naučiti razlikovati tablete prikladne za liječenje migrena, od potpuno neprikladne, kao i za procjenu ozbiljnosti mogućih nuspojava.

Jednostavni lijekovi protiv bolova

Službena medicina takve lijekove naziva kratkom kraticom NSAID-a - nesteroidnih protuupalnih lijekova, tj. Ublažavanja upale bez pomoći hormona. U nastavku ćemo davati detaljan popis ovih lijekova, pa čak i ako ne pronađete naziv tableta u njemu, pročitajte njihov sastav - sigurno, postoje vrlo poznati izrazi.

Apsolutno svi NSAID-ovi oslobađaju glavobolju zbog olakšanja upale u vaskularnim zidovima. Drugim riječima, ti lijekovi eliminiraju sam uzrok boli, što je vrlo dobro. Međutim, u nekim tabletama postoje dodatne komponente koje imaju umirujući ili antispazmatični učinak. Koliko je to bitno za liječenje migrene, detaljno ćemo razgovarati.

I prvo, podijelimo sve lijekove od glavobolje u dvije velike skupine:

Jednodijelni analgetici

Za jednostavno jednokomponentnih analgetici su aspirin, ibuprofen, acetaminofen, naproksen, ketorolaka, Ksefokam, lornoksikam i diklofenak.

Do danas su u Rusiji registrirani sljedeći lijekovi:

Acetilsalicilna kiselina (Aspirin, Uppsarin). Za liječenje lokalne doze od 500 mg i više, najbolja opcija - piti samo dvije tablete od 500 mg. Proširene tablete će učiniti mnogo bolje, jer se apsorbiraju brže, što je vrlo važno u uvjetima mučnine. U ljekarnama može zadovoljiti tzv srčane aspirin (trombotičkih ASC, aspirin kardio) koji je dodijeljen profilaktički pacijentima sa rizikom od moždanog i srčanog udara, kao što je acetilsalicilna kiselina smanjuje zgrušavanja krvi. Budite oprezni: za liječenje migrene apsolutno nije prikladan aspirin, to je premala doza;

acetaminofen (Paracetamol). Koristili smo se za liječenje paracetamola kao lijek za visoke temperature kod djece. Sam po sebi je siguran, ali ne vrlo učinkovit, pa su višekomponentni analgetici s dodatkom paracetamola prikladniji za liječenje migrene. Čisti acetaminofen se također prodaje pod imenom Panadol, Tylenol, Efferalgan;

ibuprofen (Nurofen 200 mg, Nurofen Fort 400 mg, Mig 200, Mig 400, Brufen, Advil). Ima analgetski, antipiretički i protuupalni učinak. Dobro podnosili pacijenti, brzo uklanja glavobolju. Kada je migrena propisana u dozi od 500 mg;

Metamizol natrij (Analgin 500 mg, Baralgin 500 mg). Nismo započeli popis s ovim najpopularnijim analgetikom jer se snažno diskreditira tijekom posljednjih nekoliko desetljeća. Redoviti unos metamizol natrija negativno utječe na sastav krvi, funkcije jetre i bubrega. Kroz civilizirani svijet, čista supstancija u dozi od 500 mg nije izdana dulje vrijeme, ali samo 100-250 mg se dodaje u sastav višekomponentnih analgetika. U Rusiji, međutim, denar Analgin je proizveden s konjom dozom metamizola, koji ublažava glavobolje s migrenama, ali uzrokuje nepopravljivu štetu zdravlju redovitom primjenom;

naproksen (Naproxen 250 mg, Nalgezin 275 mg, Nalgezin Fort 550 mg). Za liječenje migrene koristi se i sami u dozi od 500-750 mg, i kao dio kombinacije lijekova za glavobolju. Također se često koristi za borbu protiv periodične boli kod žena;

diklofenak (Voltaren) - protuupalna tvar koja se uspješno koristi za bolove u leđima i zglobovima. Postoji mnogo trgovinskih imena za diklofenak, a Voltaren je možda najpoznatiji od njih. Za ublažavanje akutne glavobolje i liječenje migrene, koristite diklofenak u tabletama ili Voltaren u prahu;

ketorolaka (Ketanov, 10 mg);

lornoksikam (Xefokam, Xsefokam Rapid) Ketanov i Xefokam su najsnažniji analgetici s kojima možete eliminirati čak i lupanje zubobolje ili utrljati oznake iz kolike jetre. Oba su lijeka aktivno korištena u liječenju migrene, štoviše, ne samo u tabletama već i injektabilnom obliku.

Multikomponentni analgetici

Takvi anestetički pripravci mogu sadržavati jedan ili više glavnih aktivnih sastojaka (na primjer, metamizol natrij i paracetamol), kao i jednu ili dvije dodatne tvari (npr. Kodein, kofein ili fenobarbital).

Kofein, kao što je poznat, ima vazokonstrikcijski učinak, što je vrlo važno za migrene. Kodein i fenobarbital smiruju živčani sustav i smanjuju uzbudljivost moždanog korteksa. U prošlosti je fenobarbital u velikim dozama korišten za liječenje epilepsije, a ova je praksa otkrila svoje ozbiljne nuspojave i zabilježila učinak zaraznosti. Razmotrite da kodein i fenobarbital uzrokuju ovisnost, što znači da tablete s takvim aditivima nisu pogodne za redoviti tretman migrene.

Navodimo najpopularnije kombinacije lijekova za glavobolju:

Citramon (paracetamol 180 mg + kofein 30 mg + acetilsalicilna kiselina 240 mg). Isti sastav posjeduje Askofen. Ti lijekovi su prikladni za liječenje migrene u bolesnika koji nemaju problema s visokim krvnim tlakom i vazospazmi. Da biste zaustavili napad, trebate piti najmanje 2 tablete odjednom;

Migrenol, Panadol extra (paracetamol 500 mg + kofein 65 mg). Ovdje je živi primjer crtanja novca od neznanja ljudi koji pate od divlje glavobolje. Oni dolaze u apoteku, gdje im je ponuđena posebna medicina za migrene, koja se zove Migrenol, i, naravno, košta nekoliko stotina. Zapravo, to je Migrenol da je Panadol Extra papir s paropropusom od 10 grama i šalicu kave. A od migrene ti lijekovi pomažu lošije nego Citramon (također, usput, deset rubalja);

Pentalgin. Pod ovom robnom markom prodano je 4 lijekova, nešto različite u sastavu i svrsi. Prva tri su pogodni za ublažavanje boli tijekom rijetko (ne više od dva puta mjesečno) napada migrene, a četvrti ima antispasmodic učinak i je osmišljen kako bi se uklonili kolik rezey, zubi, mišića, zgloba i menstrualnih bolova:

Pentalgin H (metamizol natrij 300 mg + naproksen 100 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg);

Pentalgin ICN (metamizol natrij 300 mg + paracetamol 300 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg). Sedal M i Sedalgin neo imaju isti sastav;

Pentalgin plus (propifenazon + paracetamol + kofein + kodein + fenobarbital);

Pentalgin (paracetamol 300 mg + naproksen 100 mg + kofein 50 mg + drotaverin 40 mg + fenilramin maleat 10 mg).

Kaffetin (propyphenazone 210 mg paracetamol + 250 mg + 50 mg kofeina + kodein 10 mg) je dobro da ne sadrži dipiron, a za kontinuirani tretman migrene nije pogodan zbog kodeina;

Tempalgin (metamizol natrij 500 mg + triacetonamin 4 toluensulfonat 20 mg). Ovo je sve poznato "zelena pilula iz glave". Doista, ublažite bol, zahvaljujući velikoj dozi analgina i ne-narkotičnog sedativa;

Spazmalgon (Spasgan, Bral, metamizol natrij 500 mg + pituopenon 2 mg + fenpiverin bromid 20 mg). Nanesite ovaj lijek na trajno liječenje migrene - velika pogreška. Ima sasvim drugu svrhu. Naravno, 500 mg analgina će dosadno svaku bol, ali već smo govorili o njegovoj boli. A druge komponente Spazmalgona imaju antispazmetički učinak, koji nije relevantan za migrene, budući da su krvne žile u mozgu povećane i upaljene, a ne komprimirane. Otkloniti mit do kraja: Drotaverine (No-shpa) je također beskorisno za migrene. Ima isključivo spazmolitički, a ne protuupalni učinak, a nema grčeva tijekom napadaja migrene;

Andipal (metamizol natrij 250 mg + dibazol 20 mg + papaverin 20 mg + fenobarbital 20 mg). To je vrlo učinkovit lijek za ublažavanje glavobolje kod osoba s migrenom na pozadini hipertenzije i povećane nervne uzbudljivosti. Međutim, s obzirom da jedna tableta Andipal sadrži samo pola tablete analgina, dvije tablete su potrebne za liječenje migrene, a to je 40 mg fenobarbital. Kao rezultat toga, ovisnost je neizbježna.

Sada raspravljati o „vatra”, ubrizgavaju metode dizati strašnu glavobolju tijekom napada migrene. Oni moraju posegnuti kada je osoba učinila apsolutno nikakve prikladne tablete koje mu nije pomoglo, i izgubiti dragocjeno vrijeme, ili kada je hrabro podnio bol sve dok nisam počela da se penju na stenu.Razumeetsya, ne možete to učiniti, ali ako je situacija još uvijek tamo, morat će napraviti ubrizgavanje.

Za intramuskularne injekcije kod kuće, najčešće se koriste slijedeći analgetici:

Baralgin - 2500 mg analgina u 1 ampuli. U krvi odmah dolazi ekvivalent od pet tableta analgina. Na pozornici gdje je glavobolja nepodnošljiva i uz mučninu, ovo je najbolji način izlaska;

Ketorol - 30 mg ketorolaka u 1 ampuli. Pomaže brže i bolje Baralgina, manje šteti zdravlju, ali košta mnogo više i nikada nije dostupna hitnim liječnicima. Ako imate tešku migrenu, bolje je kupiti ketorol u ljekarni, zajedno s odgovarajućim štrcaljkama, i držati se pri ruci.

Učinkovita i bezbolna alternativa injekcijama - rektalni supozitoriji. Kako velike krvne žile prolaze kroz rektum, odavde lijekovi protiv bolova brzo ulaze u krvotok, zaobilazeći probavni trakt, muče.

Sljedeće svijeće se koriste za liječenje migrene:

Voltaren 50 i 100 mg (diklofenak);

Cefexon D (paracetamol);

Indometacin 50 i 100 mg.

Ako mučnina nije jako jaka i nije popraćena povraćanjem, smisla je uzeti diclofenac u prahu - Voltaren Rapid Sachet. Vrlo se apsorbira u želucu i ne iritira sluznicu, tako da ne pogoršava mučninu.

Na kraju razgovora o kombinaciji lijekova protiv bolova za liječenje migrene, želio bih više živjeti na lijekovima na recept. Takve tablete ne mogu se kupiti u ljekarnama baš kao što to, jer sadrže nesigurne tvari koje su zarazne. Na primjer, Zaldiar (tramadol 37,5 mg + paracetamol 325 mg). Paracetamol koji smo gore spomenuli, a tramadol je poluagotna tvar koja aktivira endorfinske receptore. Drugim riječima, nakon uzimanja tramadola, osoba se osjeća kao da ima puno hormona za radost u njegovoj krvi - endorfinu. Uzrok boli nije uklonjen, ali se aktiviraju analgetski mehanizmi u mozgu. Zal'diar se upotrebljava samo za liječenje teških nekontroliranih oblika migrene, i to samo po uputi liječnika.

Posebni analgetici protiv migrene

Koliko dugo postoji migrena, toliko pokušaja znanstvenika da pronađu poseban lijek za liječenje ove tajanstvene bolesti. Znatan postotak pacijenata općenito ne može odabrati analgetik među dostupnim i popularnim analgeticima - bez pilula koje jednostavno ne pomažu. Zato je znanstveno otkriće u liječenju migrene bilo samo pitanje vremena, a nedavno se dogodilo.

Godine 1989. njemačka farmaceutska tvrtka GlaxoSmithKline razvila je prvu posebnu pripremu za migrenu, sumatriptan. Sužava dilatirane žile, blokira oslobađanje vezanja peptida i supstance kalcitongina od završetka trigeminalnog živca, čime se potpuno zaustavlja napadaj migrene. Do današnjih dana sumatriptan se smatra "zlatnim standardom" u liječenju migrene - ovaj lijek radikalno poboljšava kvalitetu života više od 70% pacijenata koji su ga sami pokušali.

triptana

Sumatriptan je postao prvi predstavnik obitelji lijekova protiv migrene. U proteklih 30 godina ova obitelj je nadopunjena još nekoliko djelotvornijih sredstava. Važno je razumjeti da triptani ne oslobađaju druge glavobolje osim onih uzrokovanih migrenom. Istovremeno, niti jedna druga vrsta lijekova ne pokazuje visoku učinkovitost u liječenju migrene kao triptana.

Sljedeći triptani se prodaju u ruskim ljekarnama:

Sumatriptan i njegovi generički lijekovi (lijekovi s istom aktivnom tvari):

Imigran u tabletama od 50 i 100 mg i u obliku spreja od 20 mg (jedna doza);

Amigrenin 50 i 100 mg (Rusija);

Sumamigren 50 i 100 mg (Poljska);

Rapid 50 i 100 mg (Island);

zolmitriptan (Zomig 2,5 mg);

eletriptan (Relpax 40 mg);

naratriptana (Naramig 2,5 mg).

U usporedbi s izvornim lijekovima, generici su do četiri puta jeftinije, a osim toga imaju jednaku visoku učinkovitost. U našoj zemlji, Amigrenin (Sumatriptan generički) uživa zasluženu ljubav među pacijentima migrene, koji se može kupiti u prosjeku za 150-200 rubalja.

Pojava triptana na farmaceutskom tržištu postala je spas za milijune ljudi koji pate od bolnih napadaja migrene s mučninom i povraćanjem. Ali, kao što se često događa u životu, svaka dobra stvar ima svoje nedostatke. Triptani nisu iznimka. Budući da uvelike uskuju upaljene žile, neki ljudi jednostavno ne mogu uzimati takve lijekove.

Važno: Triptani su strogo kontraindicirani u bolesnika s kronično povišenim ili slabo kontroliranim arterijskim tlakom, ishemijskim srčanim bolestima i povijesti miokardijalnog infarkta ili moždanog udara.

Iako triptani također imaju točku, selektivni učinak na krvne žile mozga, nemoguće je potpuno ukloniti svoj utjecaj na srčane i periferne žile. Stoga liječnici ne propisuju liječenje migrene s triptocima relativno zdravih i mlađih bolesnika koji doživljavaju bolove u srcu tijekom intenzivnog fizičkog napora ili osjećaj težine olova u nogama. Varikoznost i tromboflebitis u anamnezi su također čimbenici koji ne favoriziraju triptane.

Ako imate migrenu s aureom, vrlo je važno odabrati pravi trenutak za uzimanje triptaza. Tijekom aure, plovila mozga su sužena, a pojava boli signalizira njihovu ekspanziju i upalu. Zato ni u kojem slučaju ne možete piti pilulu na pozornici aure kako bi se izbjegla bol. Znači, ne dobivate pred njom, već samo produžite auru i pojačajte svoju tjeskobu tijekom napada.

Započnite liječenje migrene sa Sumatriptanom ili Zomigom nakon savjetovanja s liječnikom i osnovnim pregledom, uključujući elektrokardiogram krvi. Naravno, u apoteku će vam se ove pripreme prodavati bez recepta, ali nemojte žuriti da odete tamo bez posjeta liječniku. Puka činjenica da triptofani prodaju na 2 ili 3 tablete u jednom paketu, sugerira da njihova predoziranje ili zlouporaba mogu biti ozbiljne negativne posljedice.

Važno: Tryptani ne mogu liječiti rijetke teške migrene s aura - hemiplegičnim i basilarnim migrenama. Osim toga, ti lijekovi su kontraindicirani za djecu mlađu od 18 godina, trudne i dojilje.

Tipično, triptani se dobro podnose, samo ponekad pacijenti osjećaju osjećaj puzanja koji puze preko kože, težinu u prsima i kršenje koncentracije. Tridesetogodišnja praksa liječenja migrene s triptoznima omogućuje nam da s povjerenjem razgovaramo o svojoj sigurnosti i visokoj učinkovitosti. Stoga, ako nemate kontraindikacije, nema se čega bojati - možete sigurno nastaviti liječenje.

Derivati ​​ergotamina

Postoji još jedna, starija klasa posebnih analgetika protiv migrene - derivata ergotamina. Oni, za razliku od triptana, samo sužavaju posude, i vrlo snažno i brzo, tako da mogu biti opasni, pogotovo pri visokim dozama. U većini stranih zemalja, ti lijekovi nisu propisani za liječenje migrene na trajnoj osnovi. Derivati ​​ergotamina smatraju se samo kao pričuvne tvari za ublažavanje teških napada, kada niti jedna druga metoda ne funkcionira.

Na primjer, dihidrocrgotamin ampule droge prisutne u arsenalu zapadnih liječnika u slučaju hitne pomoći pacijentu sa statusom migrene (to jest, oni pate od glavobolje nekoliko dana u odsutnosti učinka konvencionalnih analgetika). Ne možete kupiti Dihydroergotamine u ljekarni bez recepta, ali možete kupiti kombinirane lijekove protiv bolova s ​​niskim sadržajem ergotamina.

U Rusiji postoje tri takva analgetika:

Nomigren (ergotamin tartrat 0,75 mg + kofein 80 mg + propifenazon 200 mg + kamilopinski klorid 25 mg + mekloksamin citrat, 20 mg). Ergotamin sužava krvne žile, kofein tonizira njihove zidove i ubrzava apsorpciju tableta, propifenazon ima analgetski učinak, a mekloxamin neutralizira mučninu;

Sinkapton (ergotamin tartrat 1 mg + kofein 100 mg + dimenhidrinat 25 mg);

Cofetamin (ergotamin tartrat 1 mg + kofein 100 mg).

No komentari bolesnika, dvije Nomigrenove tablete dopuštaju zaustavljanje napada migrene približno jednakoj brzini i učinkovitosti, kao i jednu Zomiga tabletu. Međutim, ako usporedite ove lijekove u smislu sigurnosti, preferira se tripton. I dalje treba uzeti u obzir da je zajednički unos derivata ergotamina i triptana kategoricno kontraindiciran, jer dovodi do kritičnog suženja posuda mozga!

Važno: Ako ste uzimali Nomigren ili bilo koji drugi kombinirani analgetik uz dodatak ergotamina, možete koristiti triptoze najranije u roku od 24 sata!

Derivati ​​ergotamina imaju širok raspon kontraindikacija:

Bolesti perifernih krvnih žila;

Kako se nositi s mučninom tijekom napadaja migrene?

Napad na migrene gotovo je uvijek praćen mučninom, a ponekad ponovljenom povraćanju. Ne samo da je to vrlo neugodan, već i sprečava pravovremeno asimilaciju anesteziranih lijekova. Ako ste pili pilulu, a zatim ste povraćali, možete misliti da niste uzeli lijek na sve. Stoga, čim osjetite približnu mučninu, odmah uzmite antiemetik (Tserukal, Raglan), možete ići ravno uz analgetik.

Međutim, čak i na početku napada migrene, kada je oko mučnina i lupanje bol do sada, želudac ne funkcionira ispravno, a ne u punoj snazi, a jede uoči hrane zadržavaju u njemu. Ista sudbina, najvjerojatnije, očekuje i ubojicu koju si uzela. Tamo će ležati i korodirati sluznicu, što dodatno izaziva mučninu. Da biste to izbjegli, uzmite tabletu Motiliuma - ovo je lijek za prejedanje, koji sadrži skup želučanih enzima koji ubrzavaju proces probave.

Kako pravilno odabrati pripravak od migrene?

Iz raznih anestetika prikazanih gore, ne čudi da se zbunjuju: kakve tablete izabrati i gdje početi liječiti migrene? Najispravnije je dosljedan pristup - započnite, tako da kažete, s najmanjeg zla, postupno se krećete do najvećeg, a samo ako jednostavni analgetici ne pomažu. Važno je odabrati odgovarajuću dozu, ili pijete sata kasnije još 2 tablete, a nekoliko sati kasnije još dva, na kraju oni ne rade, jer je vrijeme izgubljeno, a nepravedno snimanje lijek za „nedjelotvornim lijekovi za migrenu.”

Aspirin iz svih jednostavnih NSAID-a najbolje ublažava glavobolju uzrokovanu migrenom. Pravovremeno 1000 mg aspirina je usporedivo u učinkovitosti triptana, ali mnogo jeftinije. Međutim, ne zaboravite na korozivni učinak koji acetilsalicilna kiselina ima na želudac. Zbog toga minus, liječenje migrene s aspirinom je kontraindicirano kod bolesnika s gastritisom i peptičkim ulkusom.

Kao što smo već napomenuli, u Europi se za kombinirane analgetike proglašava pravi mamac zbog štetnih aditiva koji uzrokuju ovisnost (kodein, fenobarbital). Stoga, tamo, ako je glava jako bolna, morate biti zadovoljni uobičajenim aspirinom.

Poduzetni ljudi su došli s posebnim "antimigrenous koktel", koji se sastoji od jednostavnih i pristupačnih sastojaka:

Čaša vode s otopljenim 1000 mg šumećeg aspirina;

Šalica svježe pripremljene slatke crne kave ili limenke kola;

Kako to radi? Prvo, uzimate veliku dozu aspirina u brzo apsorbiranom stanju. Drugo, dajete tijelu tekućinu i glukozu koja ispunjava želudac i smiruje mozak. Treće, dobivate dio želučanih enzima koji će vam pomoći da brzo probavite sadržaj želuca i premjestite ga u crijeva, gdje će se apsorbirati aspirin. Ovaj "koktel" stvarno radi! Pokušajte, i ako imate ulkus ili gastritis, zamijenite aspirin s nalgezinom ili naproksenom u dozi od 500-750 mg.

Triptans - Prva crta droge u prisustvu želučanog ili dvanaesnika, kao i pogoršanje gastritisa ili, pod uvjetom da je učinak aspirina ne dogodi u roku od 45 minuta nakon priema.V ovom slučaju nastaviti primati triptans jednom, na početku tih napada. Još jednom ćemo podsjetiti: za liječenje migrene triptofana potrebno je dobiti dopuštenje od liječnika!

Jednokomponentni analgetici (ibuprofen, analgin, paracetamol, diklofenak) ne smiju se koristiti u svom čistom obliku, posebice analginu. Pokušajte testirati učinak ibuprofena (600-800 mg) ili ketorolaka (20 mg), možda će to biti dovoljno da se brzo i potpuno riješi glavobolje tijekom napada. No, paracetamol i diklofenak vjerojatno se neće uspoređivati ​​s aspirinom u učinkovitosti u liječenju migrene. Iako, kako svi znaju, svaka osoba je drugačija.

Kombinirani analgetici (Tsitramon, Pentalgin) češće koristi za ublažavanje napadaja migrene, i rad, ali ne zaboravite da govorimo o štetnim aditivima i zarazna. Pripravci koji sadrže kodein i fenobarbital mogu se koristiti samo za liječenje blage migrene s 2-3 napada mjesečno.

Odabrani lijek za migrenu može se smatrati učinkovit ako:

On potpuno uklanja glavobolju najkasnije 4 sata nakon prijema;

Tijekom prva dva sata dolazi do mučnine i fotofobije, a bol prolazi od pulsiranja do dosadnih i postupno smiruje;

Pomaže vam da zaustavite napad uvijek ili gotovo uvijek;

Glavobolja se ne nastavlja sljedeći dan;

Ne morate ponoviti prijam ovog lijeka tijekom napada ili dodati još jedan.

Kako pravilno uzimati lijek protiv migrene?

Ne, ne treba strogo slijediti upute, nemojte žvakati nenamjerne tablete i piti ih dovoljno vode. To je bez riječi. U liječenju migrene, možda je najvažnije vrijeme uzimanja lijeka, a ne njegovog sastava. Bilo koji analgetik, jednostavan ili kombiniran, običan ili poseban, može izliječiti tešku glavobolju, bez obzira na razloge za to. Međutim, s migrenama imate nekoliko minuta da mu pruži ovu priliku.

Ekspanzija i upala moždanih krvnih žila jedini je uzrok glavobolje samo tijekom prvih 40-120 minuta od početka napada (ovisno o tome koliko brzo bol raste). Dakle, ako ste imali vremena za uzimanje lijekova protiv bolova tijekom prva dva sata, imate priliku zaustaviti napad. Inače, šanse su izgubljene.

Kada lupanje glavobolja pridružuje mučninu, strah od jakog svjetla i netolerancije prema glasnim zvukovima, to sugerira da su bol impulsi prošli zajedno vlakna trigeminalnog živca i dosegla u koru velikog mozga. Aktivne mehanizmi boli, zaustaviti analgetici vrlo teško, osobito s obzirom na besmisao od oralne primjene.

Važno: Prekomjerno uzimanje lijekova protiv bolova, bez obzira na vrstu i sastav, neće vam pomoći da se riješite migrenozne glavobolje, ali ćete dobiti sve negativne posljedice i nuspojave. Nemojte prekoračiti dozu i ne ponoviti imenovanje svaki sat, nadajući se olakšanju. Ako se napad migrene popravi ponovnim povraćanjem, uzimanje tableta uopće nema smisla - samo injekcije.

Kombinacija analgetici više šanse da će vam pomoći kada je propustila najbolje vrijeme recepcije, ali to je samo zato što su umirujuće aditivi koje su se tu tupu osjetljivost moždane kore i bore se ne sa uzrok nego posljedica. Budući da je koncentracija kodeina i fenobarbitala u takvim formulacijama sitnim, uspjeh nije zajamčen. Ali nekontrolirano liječenje migrene kombiniranih analgetika sigurno će dovesti do ovisnosti o njima. Uzmite lijekove s dodatkom fenobarbitala ili kodein Preporučuje se da ne više od dva puta mjesečno.

Neodgovarajući lijekovi protiv boli obično uzrokuju cijelu osobu da pati od strašne glavobolje, i na kraju nazovite hitnu pomoć. Liječnici su ga ubrizgali intramuskularno Baralgin, Dimedrol, ponekad čak i Relanium, zbog čega iscrpljeni pacijent brzo zaspi. Pokušajte se nikad ne dovesti u takvo stanje: prvo, to je opasno za zdravlje, a drugo, dovodi do povećane učestalosti napadaja migrene u budućnosti.

Važno: Nemojte stoički trpjeti užasnu glavobolju i odbiti uzeti lijekove protiv boli, pozivajući se na njihovu štetu. Dulji i bolniji napadaji su, to će češće ponoviti.

Naravno, to možete učiniti ništa i jednostavno izdržati u mozak ima zaštitni analgetski mehanizme koji odrezana bol, kad prestane biti alarm za vas, kao domaćin za tijelo, i postaje prijetnja samog tijela. Najviše 72 sata u krvi akumulira veliku koncentraciju hormona serotonina, i bol se ukloni.

Međutim, rezerve mozga nisu beskonačne - ne može proizvesti serotoninu kontinuirano u divljim količinama, a porast će neizbježno slijediti pad. Smanjena razina ovog hormona u krvi uzrokuje da osoba doživi tešku bol za bilo koji, čak i najznačajniji razlog. Drugim riječima, prag boli je smanjen, au uvjetima migrene to je katastrofa.

Anestetici: pomoć ili štetu?

Apsolutno svi analgetici za uklanjanje boli i upala ometaju sintezu enzima ciklooksigenaze. Ali ovaj enzim ne sudjeluje samo u razvoju upale, već je prisutan iu sluznici zdravog želuca. Nedostatak ciklooksigenaze dovodi do razrjeđivanja i ulceracije sluznice, pa je zlouporaba NSAID-a dovoljna za razvoj gastritisa i čira. Loše utječe na te lijekove i rad jetre i bubrega, jer su oni izlučeni iz tijela kroz jedan od tih organa, pa čak i kroz oboje.

Druga negativna točka je fiziološka ovisnost. Tijelo se navikne na činjenicu da je u njemu nešto bolesno, odakle se pojavljuje "dobra pilula" i uklanja upalu. Želi manje i manje, i sve više i više primati takve tablete. Kao rezultat toga, ako se ranije možete riješiti migrene s 500 mg aspirina, sada samo 1500 mg pomoći. Broj lijekova raste, stoga se nuspojave povećavaju. Postoji začarani krug, izlazak iz nje ponekad je teško kao i odustajanje od droga.

U medicini postoji poseban termin za medicinski induciranu glavobolju - abusus (od "zlostavljanja" - zlostavljanja). Čim osoba s takvim problemom smanjuje koncentraciju analgetika u krvi, nastaje bol, samo kao reakcija na činjenicu da on nije pio pilulu na vrijeme. On nastavlja svoju ovisnost i nastavlja povećati unos lijekova protiv boli dok se ne radi o hospitalizaciji s dijagnozom "akutnog trovanja drogama".

Važno: Prema WHO-u, 1 od 50 ljudi na svijetu pati od abusivne glavobolje, a žene su postale žrtve ovisnosti o drogama pet puta češće od muškaraca.

Gotovo svi ljudi koji dugo koriste redovite analgetike i redovito na migrene razvijaju trajnu psihološku ovisnost o tabletama. Oni se uvijek boje napada, nose gomilu kapsula i blistera, smanjuju znatan dio njihovih prihoda za lijekove, uzimaju tabletu tako "da spriječe bol". Prepoznaješ li se u ovom opisu? Pokušajte zaustaviti!

Možete uzeti lijekove protiv bolova više od dva puta tjedno. Tijekom napadaja migrene, ovo mora biti učinjeno na vrijeme i strogo u terapijskoj (ne spuštenoj) dozi. Nemoguće je ponoviti prijem prije predstavljeno u uputama za piće dnevno više tableta nego što je preporučeno, ili umjesto pijenja druge tablete, vođeni činjenicom da svaki pojedinac doza lijeka koju premašen. Oni će vas sve zajedno otrovati, a bol neće biti uklonjen ako to ne mogu učiniti odmah.

Važno: Prema međunarodnim medicinskim standardima, bez ovisno o riziku možete uzeti jednokomponentni analgetici ne više od 15 dana u mjesecu, te u kombinaciji, polunarkoticheskie i triptani - ne više od 10 dana mjesečno.

To je sve, naravno, prekrasno - reći ćete - ali što ako boli ?! I ništa vam pomaže? I napadaji se povećavaju? Pokušat ćemo odgovoriti na ta pitanja u sljedećem poglavlju.

Kako smanjiti učestalost napadaja migrene?

Uspješno rješenje ovog pitanja ovisi u istoj mjeri o sebi i svom liječniku. Što možete osobno učiniti kako bi napadi migrene učinili rijetkim i manje bolnim? Na samom početku našeg razgovora razgovarali smo o okidačima - vanjskim i unutarnjim čimbenicima koji izazivaju pojavu napadaja. Šteta je, ali neurolozi tvrde da skoro nitko od pacijenata s migrenom ne drži dnevnik o svojim savjetima i ne pokušava otkriti njihove poteze. Svatko kaže nešto poput "Imam napadaja kada sam nervozan" ili "jednostavno nisam dovoljno sna", ali ne rade ništa da bi se zaštitili od tih rizika!

Pokušajte prestati sudeći po načelu "mi nismo takav život". Vrlo je u stanju organizirati ispravan način rada i odmaranja, naučiti se opustiti nakon stresa, ubaciti ljubav prema svjetlu, zdravu hranu, sport i aktivan način života. Ako napadaji izazivaju vanjski čimbenici (produljeni glasni zvukovi, zagađeni zrak, alergeni), jednostavno ih eliminirajte iz vašeg života. Ali čak i ako vam većina pažljivog stava prema sebi još uvijek ne dopušta smanjenje učestalosti napada migrene, vrijeme je da se liječnik pregleda za ozbiljnu terapiju.

Nakon pregleda, dobit ćete tečaj uzimanja posebnih lijekova usmjerenih na smanjenje osjetljivosti cerebralnih žila. Oni ne oslobađaju glavobolju, već sprječavaju pojavu. Svatko s teškim migrenom preporučuje se podvrgnuti takvim preventivnim terapijama jednom u 2-3 godine, a obično traju 3-6 mjeseci.

Obavezno posjetite liječnika ako:

Svaki mjesec imate 3 ili više ozbiljnih napadaja migrene, a između vas se ugrize pozadina, pritiskom glavobolje;

Vi ste prisiljeni prekoračiti preporučene doze i učestalost uzimanja analgetika, jer su izgubili učinkovitost, a migrena je izvan kontrole.

Kako bi se smanjila učestalost napada migrene, koriste se lijekovi raznih klasa:

Antiepileptički lijekovi - Topamax u dozi do 100 mg, valproična kiselina (Depakin), gabapentin (Neurontin, Tebantin). Ti lijekovi smanjuju uzbudljivost mozga, tako da uzročnici ne mogu tako lako i brzo izazvati napad migrene;

antidepresivi - lijekovi koji povećavaju koncentraciju serotonina i noradrenalina, hormona u krvi, kao što je venlafaksin (Velafaks, Efevelon, Venlaksin), paroksetin (Paxil, Reksetin, Cipramilom) i tricikličke antidepresive. amitriptilin A sve u cilju jačanja analgetski zaštitu mozga. Se koristi u terapeutskim dozama minimalno;

Beta blokeri - Propranolol, Anaprilin, Obsidan, koristi se za snižavanje krvnog tlaka. Takvi lijekovi također usporavaju brzinu otkucaja srca tako da su propisani za liječenje migrene samo onima čiji se krvni tlak gotovo uvijek održava na oko 120/80, a puls je stabilan;

Blokatori kalcijevog kanala - s migrenom, verapamilom i nimodipinom (Nimotop). Za snižavanje krvnog tlaka potrebne su dovoljno visoke doze tih lijekova, ali u cjelini dobro stabiliziraju vaskularni ton;

Lijekovi koji poboljšavaju cirkulaciju mozga - na primjer, Vasobral u kapima i tabletama. U liječenju migrene, ona ima umjerenu učinkovitost, ali je potpuno sigurna i pogodna za gotovo sve;

Pripravci magnezija - ojačati plovila i održavati srce.

Napad počinje: što učiniti?

Sažetak našeg razgovora o liječenju migrene, sastavit ćemo cijeli arsenal i izraditi jasan plan djelovanja kako bismo izgubili jedan dragocjeni trenutak kada vas napadnu napad.

Dakle, ako je počela glavobolja:

Odmah otići kući, odvojiti vrijeme od posla;

Uzmite topli tuš, koristite aromatična ulja koja vam pomažu nositi se s boli (lavanda, patchouli, bergamot);

Napraviti šalicu slatkog čaja ili kave, otopiti u čaši od 2 šumeće tablete aspirina, jesti nešto lagano, ako ne jede već duže vrijeme, uzeti tabletu MOTILIUM, ali ako se osjećate bolesno, onda Reglan;

Zatvorite se u sobi, povucite zavjese, ležite ispod pokrivača, opustite se i pokušajte spavati;

Ako se za 45-60 minuta bol ne počinje odmažiti, koristite kontrast temperature: stavite hladan mokri ručnik na čelo ili ispod vrata i stavite noge u bazen s toplom vodom. Zamolite nekoga da vam približi masažu, ili se sami pribjegavaju točnoj masaži čije se sheme mogu lako pronaći na mreži;

Nakon 2 sata, ako se bol još uvijek ne smanji, uzmite tripton ili kombinirani analgetik s umirujućom komponentom;

Ako 2 sata poslije tog napada nije prestao, počeo sam povraćanje, bez pilula više ne uzeti - pozvati hitnu pomoć ili učiniti injekcije baralgin / ketorolaka kod kuće, ako je moguće.

Kada nazvati hitnu pomoć?

Postoje situacije kada trebate nazvati hitnu pomoć. Premda migrena nije opasna bolest, u vrlo rijetkim slučajevima to zahtijeva prijeteće oblike i može dovesti do ozbiljnih komplikacija. Pažljivo pročitajte sljedeći popis: čak i ako ste se sami koristili za samu konfuziju, neka odstupanja od uobičajene skripte trebaju vas odmah uhvatiti za telefon.

Nazovite hitnu pomoć ako:

Napad traje više od tri dana, tj. Imate takozvani "status migrene", rezultat koji, osobito u odrasloj dobi, može biti moždani udar;

Imate više povraćanja, proljev i dehidraciju;

Migrena aura traje više od 1 sata;

Kršenje vidljivosti, govora, dodira i mirisa traje tijekom napada, a ne samo prethode;

Prije, migrena nikada nije pratila aura, a sada je iznenada ustao;

Imate snažnu vrtoglavicu, zamračivanje očiju, zakrivljenost obrisa predmeta, potpunu sljepoću, gubitak svijesti, dezorijentaciju u prostoru;

Tijek migrene dramatično se promijenio, a posljednji tjedan imate drugi ili treći napad;

Vi ste stariji od 55 godina, imate dugo vremena migrenu, a iznenada ste ponovno imali snažnu glavobolju, slično migrenama.

Nadamo se da smo danas mogli odgovoriti na sva vaša pitanja o migrenama, pomoći vam pronaći nadu i predložiti načine kako poduzeti ovu podmukao i tajanstvenu bolest pod vašom kontrolom. Pazite na sebe i budite dobro!